Logoda yer alan renkler...


Bir girişime başladığınız zaman logo ve web sitesi tasarımı size hep son dakikada halledilebilecek bir iş gibi görünebilir ancak marka logosunun ve kullandığınız renklerin şirketiniz hakkındaki ilk izlenim konusunda etkisi büyüktür.

Brandfolder COE’su Steve Baker “Renk seçme aşaması oldukça etkilidir çünkü renkler onları farkında olmadan etkiler.” diyor. Araştırmalar gösteriyor ki insanlar kesin renklere belirli şekillerde tepki gösteriyor bu pazarlamacılar ve tasarımcılar için oldukça önemli eğer rengi doğru kullanırsanız müşterinin marka hakkında algısını etkileyebilirsiniz ve sizin ürünüzü kullanması konusunda ikna edebilirsiniz.

99 Design CMO’su Pamela Webber’e göre müşterilerin renklere olan tepkileri üç noktadan etkilieniyor: estetik, öğrenilen ilişkilir ve programlanmış ilişkiler

Estetik: Bazı renk kombinasyonları mükemmel uyumludur diğerleri ise başka markalar ile aynı renk paletini kullanarak anımsanmazlar bile.

Öğrenilmiş İlişkiler: Külterel ilişkilerden beslenirler mesela gelinlik beyazdır, cenazelerde yas nedeniyle siyah giyilir gibi. Tüm bunlar müşterilerin renk algılarında etkilidir. Programlanmış İlişkiler kırmızı tutkunun rengidir gibi sonradan elde edilirler... Müşteriler renkler hakkında neler düşünüyor dersiniz?

99 Design tarafından yapılan araştırma çıktılarına göre müşteriler genelde:

Kırmızı: Tutku, öfke, hız

Turuncu: Enerji, eğlence, yaşam dolu

Sarı: Genç, arkadaş canlısı, mutluluk, neşeli

Yeşil: Doğa, tazelenmek, denge, büyüme

Mavi: Bilgi , güven , güvenlik, huzur

Pembe: Sıcak, yumuşak, arkadaş canlısı

Kahverengi: Ciddiyet, güvenilirlik, dünyaya ait, sertlik

Beyaz: Saflık, huzur, temiz,

Siyah: Resmiyet, lüksi gizli, görkemli

Gri: Olgunlaşmak, uyuşmak, kontrol olarak algılıyor.

Webber’e göre ; Bir banka markası olarak gri , kahverengi ve maviyi logonuzda kullanırsanız güvenirlilik, güven ve emniyeti öne çıkarmış olursunuz ancak kırmızı tonlarının kullanılması bir tehlike sinyali olarak görülebilir.

Ancak aile ve uygun fiyatı öne çıkarmak isteyen bir marka iseniz siyah sizin için lüks imajı temsil edebilir ve markanıza yardımından çok zararı dokunabilir. Sarı ise daha eğlenceli , sıcak ve mutludur bu yüzden aile dostu bir çok şirket İkea, Mc Donalds gibi logolarında bu noktaya dikkat çekmek adına sarı kullanırlar.

Bu sebeple eğer bir işe adım atıyorsanız işe ilk olarak logonuz ve tasarımınızdan başlamalısınız çünkü logonuz, taşıdığınız renkler yaptığınız işin hedef kitleye verdiği mesaj nedeniyle oldukça önemlidir. Seçtiğiniz renklerin yaptığınız iş ile ters düşmemesi konusunda oldukça dikkatli olmalısınız.

Bu yaz kaynaklardan derlenmiştir.