Derdimiz Fikir Bulmak...


Günümüzde fikir değerli bir elmas gibi ama bunun farkında olan ya az sayıda kişi var ya da bu fikirler ve fikir bulma aşamasında yaşanan kasılmalar onların umurunda değil. Aslında bazen sanki çekmecede hazır bekleyen binlerce fikir varmışcasına müşteriye ya da dijital ortama sunarsınız ama işin aslı öyle değildir. Ancak uzunca yıllar birikim edinmiş bir grup insan için böyle bir şey söz konusudur ve bu özellik kolay kazanılmaz.

İyi ve gösterişli fikir bulmak kadar o fikri anlatmak ve hayata geçirmekte meşakkatlidir. Dikkat ister, uzmanlık ister ve en önemlisi zaman ister, tekrar tekrar yapıp bozmak ister.

Asıl probleme gelelim son dakika iş olur mu? Olur olur bal gibi olur! Bu durumda şikayetlenmek bir yana markanın ya da firmanın bir anda ortağı olup çıkarsın. Heyecanlanırsın ve o andan itibaren tek derdin kısıtlı zaman diliminde o müşteriyi amacına ulaştıran ve markasına yakışan bir tasarım oluşturabilmek olur.

Kim ne derse desin kısa zamanda iyi bir fikir bulmak ve o fikri işlemek reklam insanlarının olağanüstü becerilerindendir. Ama şunu da kabul etmek lazım ki bu her zaman mümkün olmaz hatta bu fazlaca iddialı bir söylem olur. Zamanla bu durum süreklilik kazanırsa artık hem tasarımcıya, hem ajansa hem de ajanstan hizmet alacak olan markaya zarar verebilecek konuma kadar gelebilir.

Sonrası mutsuzluk, geçimsizlik ve ayrılık.

Şartlar ne olursa olsun her iki tarafında sevgi ile kalması ve yapılacak işin kaliteli çıkması için pazarlama iletişiminin iyi yapılmış olması gereklidir. Plansız yapılan işler zamanla baş ağrısı yapar ve tedavisi mümkün olmayan yola sürükler. Arada bir gelen acil kaçamaklar heyecan bile katar. Alışkanlık haline gelirse geçmiş olsun.